1 Aralık 2013 Pazar

Panoramik İstanbul manzarası eşliğinde leziz yemekler: 360 East Moda

Özel günleri kutlamak için genelde ya yemeklerin özel olduğu butik restoranlar ya da manzarası güzel olan mekanlar tercihimdir. Öyle ya, ya yediği şeyden keyif almalı insan ya da etrafını seyretmekten. Dün akşam organize ettiğimiz yemek programında bu defa tercihimizi manzaradan yana kullandık. 


360 East Kadıköy'de Double Tree Hilton otelinin 12. katında bulunuyor. (Beyoğlu'ndaki 360 ile aynı işletme.) 360 derece olmasa da en azından 180 derecelik, panoramik bir İstanbul manzarası var. Oldukça elit bir yer. Yazın gittiğinizde dışarıda oturabilir ve manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. 


Bize ayrılmış olan masamıza geçtik. Seçeneği bol olan şarap menüsünden kırmızı şarabımızı seçtik ve yemeğimize kabak çiçeği dolması ve yine soğuk mezelerden olan kral yengeci kornet ile başladık. 

Kabak çiçeği dolmasını ilk tadışımdı fakat güzel bir örneği olduğunu düşünüyorum. Jülyen doğranmış kabaklarla süslenmişti.

360 East
Kabak çiçeği dolması

Kral yengeci kornet ise değişik bir lezzet. Kıtır bir külahın üzerinde salatalık dilimleri ile sunulmuştu.
360 East
Kral yengeç kornet

Sıra ana yemek seçimine geldiğinde hepimiz farklı birşey sipariş ettik ki farklı lezzetleri tadabilelim. 

Patates kabuklu kıtır levrek: Roka salatası ile birlikte sunulan, adından da anlaşılacağı üzere çıtır bir kabukla kaplı levrekler. Kıtır şeylere her zaman bayıldığım için çok lezzetli buldum. Ancak canınız balık çekiyorsa tam anlamıyla tatmin etmeyebilir.

360 East
Kıtır levrek
Sosyete kebabı: Porsiyonda antep fıstıklı köfteler ve bonfile şiş var. Yoğurtlu ve soslu pideler ile birlikte geliyor. Köfteler biraz sert, tahmin ettiğim lezzeti bulamadım. Bonfile ise yumuşak ve çok lezzetli. Yemeğin sunumuna da diyecek yok, görsel açıdan oldukça tatmin edici.


Sosyete kebabı


Kiraz soslu ördek: Oldum olası ördek etini sevmemişimdir. Bana hep ağır ve kokulu gelmiştir. Kiraz soslu olduğunu duyunca yine de tatmak istedim. Fakat aynı ağır kokuyu aldım. Bu benimle ilgili birşey, o yüzden kimseyi bu yemekle ilgili yanıltmak istemem :)

Kiraz soslu ördek
Doğu & batı bonfile: Buradaki "batı" yı Fransız mutfağı temsil ediyor, doğuyu ise Çin. Doğulu bonfilemiz altında noodle ile birlikte geliyor. Tadı orta lezzette diyebilirim. Batılı olan ise ne yazık ki tam bir hayal kırıklığı. Et çok sert ve tıkız. Sosla bile lezzet katamamışlar. Hoş sosu da çok azdı ya neyse.
360 East
Doğu & batı bonfile
Ana yemekten sonra şarabımızı yudumlamaya devam ettik ve sonra tatlı siparişlerimize geçtik. Tatlı menüsü de oldukça değişik lezzetlerden oluşuyor. 

Popcorn creme brulee: Fransız mutfağının eşsiz lezzetlerinden olan "creme brulee" nin üzerinde popcorn ve karamelli dondurma var bu defa! Kaşığı ilk batırdığınızda gelen kıtır kıtır karamelin sesine bu defa popcorn'un yumuşak sesi eşlik etiyor. 

360 East
Creme brulee
Chocolate orgasm: Diğer tatlılardan ismi ile sıyrılıyor tahmin edersiniz ki :) Yoğun çikolata ve karamelin buluştuğu bir tatlı.

360 East
Chocolate orgasm
Mekana dair notlarım:
  • Kış mevsiminde akşam yemeği için gidiyorsanız manzaranın çok fazla tadına varamayacağınızı söylemeliyim. Yazın akşam üstü içkinin burada çok keyifli olacağını düşünüyorum, manzara muazzam. 
  • Yine kışın gittiğinizde sigara içmek için balkon kullanılıyor. Girişte kabanları vestireye aldıkları için balkona çıkarken üstünüze birşey alamıyorsunuz, sadece bir şal veriyorlar. Ufolar var ancak çok yetersiz. Üşümeniz kaçınılmaz.
  • Hizmetten çok memnun kaldım ancak garsonları ukalalık yapmaya çok meyilli. Menüyü elimize alıp başlangıç ile başlamak istediğimizi söylediğimizde masamıza bakan garson "Başlanıçları bana bırakın." dedi. Aynı şekilde ana yemek olarak menüden patates kabuklu kıtır levreği seçtiğimde o yemeği tavsiye etmediğini söyledi. Sebebi ise fazla kıtır olmasıymış. Müşterilere tavsiye verebilmek için önce onların damak zevklerini anlamak gerekir diye düşünüyorum. Kıtır olduğu için bana bir yemeğin tavsiye edilmemesi çok saçma, çünkü kıtır yemeklere bayılırım. Bunu garson nereden bilecek, değil mi ? O nedenle bana sorması gerekirdi.
  • Menüsü değişik lezzetlerden oluşuyor ancak bazıları hayal kırıklığına uğratabilir. 
  • Canlı müzik (jazz) oldukça başarılı. Mekan gece 11'den sonra gece klubüne dönüşüyor. 
  • Ana yemeklerin fiyatları 35 - 60 TL arasında değişiyor.
  • Yerli ve ithal şaraplardan oluşan geniş bir şarap menüsü var. İthal şaraplar oldukça pahalı. (Sanırım en pahalısı 750 TL idi.)
  • Mekanın havuzu da var. Yazın giriş hafta içi 100 TLi hafta sonu 120 TL imiş.
  • Çayları demleme yerine sallama olmasına rağmen sunumu hoşuma gitti. En azından alışageldiğimiz sallama çay gibi servis edilmiyor. Size özel demli bir çay gibi sunuluyor.



Keyifli bir akşam geçirmeniz dileğiyle...

Not: Akşam olduğu için ne yazık ki manzarayı fotoğraflayamadım. Bu nedenle yazıdaki ilk görsel şu siteden alıntıdır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler.

back to top