3 Kasım 2013 Pazar

1 günde Viyana gezi notları


Avusturya'nın başkenti Viyana, 6 günde 7 Avrupa ülkesi gördüğümüz turumuzun Münih'ten sonraki durağı idi. 
Burası, nasıl desem, inanılmaz aristokrat ve asil bir şehir. Buram buram tarih kokuyor, kendinizi Ortaçağ'da yaşıyor gibi hissediyorsunuz. Sanki hala koskoca bir imparatorluk. Müziğin, tarihin ve kültürün gösterişli kentini gezmek için biz sadece bir gün ayırabildik. Daha fazla vaktimiz olsaydı bile Viyana'ya daha fazla zaman ayırır mıydım, bilmiyorum. 
İşte sizlere kısa kısa Viyana notlarım:

 • Mutlaka ama mutlaka fayton turu yapın ve o tarih kokusunu içinize çekin. Hem böylelikle kısa bir zamanda şehrin görülmesi gereken bir çok yerini görür ve bilgi edinirsiniz. Faytoncu amcalar şehri ve binaları anlatmayı pek seviyor.
 • Buralara kadar gelip meşhur Viyana schnitzelini yememek olmaz. Bäckerstraße'de yer alan Figlmüller bu iş için doğru adres. 
 • Bit pazarı tarzı yerlerden alışveriş yapmayı seviyorsanız Naschmarkt'a uğramalısınız.
 • Tatlı saatiniz geldiğinde Philharmonikerstraße'deki Hotel Sacher'in yolunu tutup bir tür çikolatalı pasta olan Sachertorte'yi güzel bir kahve eşliğinde yemelisiniz. Yer bulabilmek için birazcık(!) sıra beklemeniz gerekebilir, onu da belirtmeden geçmeyeyim! 
 • Cafe ve pastanecilik kültürü oldukça gelişmiş, sanatlarını bu alanda da konuşturuyor gibiler. Kentin ölümsüz bir ismi olan Mozart'ın çikolatalarından alın, hediyelik için güzel bir seçenek.
 • Mutlaka gezmeniz gereken yerler: Devlet opera binası, Hofburg kraliyet sarayı, Hofburg meydanı, müze gezmeyi seviyorsanız müze bölgesi, Burg tiyatrosu, Mozart'ın evi, Stephan meydanı, Schönbrunn sarayı, Belvedere sarayı, alışveriş için Haupstraße.


Bir sonraki durağımız Avusturya'nın bir başka şehri olan Salzburg olacak.
Avrupa şehirleri için takipte kalın..5 yorum:

 1. Teşekkürler paylaşım için, çok güzel fotoğraflar çekmişsiniz. Avrupa şehirlerine hiç gitmedim henüz ama fotoğraflarda, belgesellerde gördükçe içim sızlıyor.. İstanbul da o şehirler gibi olabilirdi, tarihi koruyabilirdik, o kadar temiz kalabilirdik, yeşilimiz bol, betonumuz az olabilirdi.. Sahi biz niye böyle olduk:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle ben de aynı şeyi düşünüyorum. Avrupa'nın hemen hemen tüm şehirleri böyle. Herşeylerini korumuşlar. Bizim gibi beton yığınları, avmler dikmek için yeşilliklerinden vazgeçmemişler. İstanbul'daki beton yığınını gördükçe midem bulanıyor artık.

   Sil
 2. Mozart ın çikolatasından çekti şimdi canım ne yapacağız...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal çikolatadan çok da farkı yoktu canım merak etme :))

   Sil
 3. Klima Bakım Servisimiz yıllardır sektörün öncü markalarından biri olarak edindiği tecrübe ile klimalarınızın yüksek performansta ve sorunsuz bir şekilde çalışması için üst düzey servis hizmetleri sunuyor.
  http://www.klimaservis.com/klima-bakim-servisi/
  #klima #klimaservis #klimabakım

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkürler.

back to top