15 Ekim 2013 Salı

Dünyanın en küçük altıncı ülkesi, Liechtenstein

Sizlere şu yazımda anlattığım Avrupa turunun ikinci durağı, Orta Avrupa'da İsviçre ve Avusturya arasına sıkışmış minicik bir ülke, Liechtenstein! Birçoğunuzun ismini bile duymadığına bahse girebileceğim bu ülke dünyanın altıncı, Avrupa'nın ise dördüncü küçük ülkesi. Düşünsenize 160 km2 yüzölçümü ve 35.000'lik bir nüfusu var! Belki gezilecek çok fazla yeri yok ancak sadece huzur bulmak için bile görmeye kesinlikle değer..


Liechtenstein


Zürih'ten yaklaşık 109 km sürdükten sonra Vaduz'a vardığımızda akşam olmuştu. Bu nedenle fazla gezemedik ve fotoğraf çekemedik. Bu yazıda fotoğraf paylaşamayacağım için çok üzgünüm ancak bu minicik ülke ile ilgili izlenimlerimi merak ederseniz aşağıya doğru devam edin :)
 • Liechtenstein, prenslikle yönetiliyor. Prens ve ailesinin yaşadığı Balzers kalesi başkent Vaduz'un en yüksek yerinde bulunuyor ve kentin simgesi sayılıyor. Bu kale 12. yüzyılda inşaa edilmiş. 
 • Başkent Vaduz'un ana caddesi Städle. Şehrin en önemli müzeleri bu cadde üzerinde bulunuyor. Pul basımı ve satışı konusunda dünyada bir numara olan Liechtenstein'daki en değerli pulların sergilendiği Posta Müzesi'ni mutlaka görmelisiniz.
 • Vaduz'da başlıca görülmesi gereken yerler: Kunst Sanat Müzesi , Posta Müzesi, Vaduz kalesi, kayak bölgesi, Prensin şarap bağları 
 • Küçük olmasına rağmen oldukça gelişmiş bir ülke. Vergiler çok düşük. Bankacılık ve sanayi oldukça gelişmiş. Sadece Vaduz'da 30'dan fazla banka şubesi bulunuyormuş!
 • Para birimi İsviçre frangı. Bazı yerlerde Euro da geçebiliyor. Fiyatlar oldukça el yakıyor, özellikle de bizim gibi TL kazanan insanlar için..
 • Ülkenin %3'ünü göçmenler oluşturuyor. Genellikle İsviçre, Almanya ve Avusturya'dan bu ülkeye çalışmaya geliyorlar. Çünkü hem burada iş olanakları oldukça fazla hem de kaliteli işçi olarak çalışıp iyi standartlarda yaşamak mümkün. Anlaşılan işçi bulabilmek için oldukça iyi teşvikler yapılıyor. Nüfusun az olması ne kadar da büyük bir avantaj, değil mi ?
 • Sokaklarda sürekli gezen polis arabaları görebilirsiniz. Suç oranı çok çok düşük, oldukça güvenli bir ülke. 
 • Burada gece hayatı yok. 
Bu ülke bana gerçek olamayacak kadar kendi halinde, huzurlu ve sakin geldi! Sanki her gün gazetelerde okuyup televizyonda izlediğimiz o kötü olaylardan uzak, huzurlu, varlıklı, güvenli, herkesin birbirini sevdiği ve birbirine saygı duyduğu bir yer burası. Tabii bunlar sadece benim izlenimlerim. Kim bilir belki de 13 milyon nüfusa sahip, trafik çilesinden gün be gün daha çok çekilmez hale gelen bir şehirden, İstanbul'dan geldiğim için bana öyle gelmiştir.
Bir sonraki durağımız Münih'te görüşmek üzere! Herkese iyi bayramlar!
(Bir önceki durağımız olan Zürih'i okumak için sizi şöyle alayım)

4 yorum:

 1. Çok huzur biz Türkleri bozar, biraz da karmaşayı seviyoruz sanırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi aslında bana çok güzel gelmişti oradaki huzur ama dediğin gibi biz karmaşaya alışığız bize bozabilir bir süre sonra :)

   Sil
 2. Bloglar Topluluğu'ndan Merhaba! Tanıtım sayfamız açıldı... Blogunuzu inceledik. Diğer bloglarla paylaşıp sizi tanımalarını ve takip etmelerini sağlayabiliriz.. Sayfanızın tanıtım yazınızı buradan yollayabilirsiniz. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. DİKKAT; Spam içerik üreten sahte bir sayfaya tanıtım verdiğinizi tespit ettik. Firmamıza ait bir proje olan http://bloqlar.blogspot.com/ adresinden birebir kopy yaparak sayfasında yayımlayan, Telif hakkı sadece bizde bulunan içerikleri yazılı imzamız, iznimiz olmadan kopya yöntemiyle çalıp sayfasında yayımladığı ve spam içerik ürettiği için (blogtanitici.blogspot.com) uzantılı sayfa hakkında yasal işlem başlatılmıştır. İp adresi tespit edilip cezai işlem uygulanacaktır..
  Bu tür sitelerin bilgisayarınıza virüs bulaştırma riski olup, Mail adresinizi ve özel bilgilerinizi kesinlikle vermemenizi tavsiye ederiz... Saygılar..
  Sayfamız için tıklayın

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkürler.

back to top