29 Eylül 2013 Pazar

Romanya düğün gelenekleri

Romanya'ya yakın bir arkadaşımızın düğünü için gitmiştik. Kendisi yabancı bir firmada çalışıyor ve Bükreş'e expat olarak gitmişti. Yaklaşık 4 senedir orada yaşıyor. Sonra Romanyalı bir kızla tanıştı ve evlenmeye karar verdi. Böylece biz de Romanya'daki evlilik ve düğün geleneklerini görmüş olduk :)


Nikah ve kilisede tören

Romanya'da memurların nikah kıymak için düğünün yapılacağı mekana gelmesi için çok büyük paralar verilmesi gerekiyor, yine de yasal bir prosedür değil.  Bu nedenle nikah genellikle gündüz saatlerinde belediye dairesinde kıyılıyor ve ardından kilisede tören yapılıyor. Nikah bu işin yasal kısmı iken kilisedeki tören dini kısmı. Yasal prosedür tamamlanmadan kilisede tören yapılamıyor.
Genellikle kolaylık olması açısından nikah ve kilise töreninin aynı gün içerisinde yapılması tercih ediliyor.
Belediye dairesinde ise, tıpkı bizde olduğu gibi, sade bir tören ile "evet" diyorlar. Daha sonra memur evlenen çifte evlilik cüzdanı yerine bir kağıt parçası teslim ediyor. Dikkatimi çeken bir nokta, burada gelinler nikah esnasında gelinlik giymiyor. Bizim gelinimiz yeşil renkli sade bir elbise tercih etmişti.

Nikah 
Kilisede tören yapabilmek için ise evlenen çiftin (hem gelinin hem damadın) ortodoks olması gerekiyor. Tören yaklaşık 45- 60 dakika sürüyor. 


Düğün

Romanya düğünleri genel anlamıyla Türkiye'dekilere benzese de farklılık olan önemli detaylar mevcut. Burada düğünler çoğu zaman sabaha kadar sürdüğünden (sebebine birazdan değineceğim) Cumartesi günleri yapılması tercih ediliyor. Bu nedenle düğün için uygun zaman ve mekan bulmak çok ama çok zor. Bu işleri çok önceden halletmek gerekiyor.

Davetliler düğün mekanına geldiğinde karşılamada aileler ile birlikte gelin ve damat da yer alıyor. Bizim düğünlerde olduğu gibi bir çıkış seremonisi yok. Davetlilerin çoğu geldiğinde yemek servisi başlıyor. Davetli listesi tamamlandığında gelin ve damat ilk dansını yapıyor ve böylece düğün başlıyor.İlk dans
 Gelin, masalardan başlayalım düğün konseptine.Gördüğünüz üzere masalarda her davetli adına bir zarf konulmuş. Burada altın takma adeti yok, bunun yerine davetliler para yardımı yapıyorlar. Para bu zarfların içerisine konuluyor ve sandığa atılıyor. Romenler verdikleri bu paralara "evlenenlere yardım" gözüyle bakıyor. Davetliler bu konuda çok hassas. Öyle ki, eğer parası yoksa en yakın arkadaşının düğününe bile gelmeyebiliyor. Hemen hemen herkesin tam altına karşılık gelecek kadar para zarfa attığı düşünülürse, toplanan paralarla düğün masrafları rahatça çıkartılabiliyor.

İkinci olarak, menüye dikkatinizi çekmek isterim. Ördeğinden balığına tavuğundan etine kadar herşey var. Düğünler sabaha kadar sürdüğünden, haliyle yemek servisi de bitmek bilmiyor. 4. ana yemek servisimizi aldığımızda saat gece yarısı 1'i geçmişti. 2'ye doğru da pasta kesildi.  


Düğünlerin en çılgın geleneği: Gelin kaçırma

Düğünlerin en çılgın ve eğlenceli geleneği gelin kaçırma! Düğün esnasında gelinin arkadaşları gelini kaçırıp bir klüp veya restorana götürüyorlar. Damada gittikleri yeri söylemiyorlar, sadece birkaç mekan ismi veriyorlar. Damat mekan mekan dolaşarak gelini bulmak zorunda. Bu esnada gelin ve arkadaşları eğleniyorlar. Damat gelini bulduğunda hesabı ödeyerek ve gelinin arkadaşları başka şeyler talep ederse onları da karşılayarak gelini alarak düğün mekanına geri götürüyor. Gelin kaçırma gece yarısından önce gerçekleşirse hesabı vaftiz babası ödüyor, gece yarısından sonra olursa damat ödüyor.
Tabi düğün esnasında birkaç saat boyunca gelin ve damat mekanda olmadığı için, düğünler de böyle sabaha kadar sürüyor.
Bizim katıldığımız düğünde gelin kaçırma olmadı. İnternetten bulduğum bazı eğlenceli görselleri paylaşıyorum sizlerle.

Gelin kaçırma

Romen dansları

Aşağıdaki videolarda da göreceğiniz üzere Romenlerin dansları genellikle tekdüze ve yavaş :)


Gelin çiçeği ve sonrası

Tıpkı Türkiye'de olduğu gibi, düğünün sonlarına doğru bekar kızlar sahneye doğru çıkıyor ve gelin çiçeğini fırlatıyor. Çiçeği kapan kızın ilk evleneceğine inanılıyor. 
Daha sonra gelin sandalyeye oturtuluyor. En yakın arkadaşlarından birisi başından duvağını alıyor ve yerine bir eşarp takıyor. Bunun anlamı, gelinin artık evinin kadını olacağı :) Duvak da çiçeği kapan kıza takılıyor. Aşağıdaki videoda bu seremoniyi izleyebilirsiniz.
Gelin kaçırma fotoğraflarının kaynağı: http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2197785/There-goes-bride-The-bizarre-Romanian-custom-staging-mock-kidnappings-weddings.html

6 yorum:

 1. Gerçekten çok güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler:) Elele tutuşulan halay benzeri düğün danslarının bir versiyonunu da sayenizde görmüş olduk bu arada.. Müzikler ve danslar farklı olmasa neredeyse Türk düğünü diyebilirdim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkürler :) Evet Türk düğünlerine çok benziyor gercekten. Bizde gelin kaçırma yok sadece.
   Aslında blogumun konsepti gezi yazıları. Ama Bükreş'e düğün için gittiğimizden gezme fırsatı olmadı. Ben de böyle bir yazı hazırladım :)

   Sil
 2. Biz de gelin kaçırma olsa, gelin çaktırmadan damada mesaj çekip yerini haber verir, kıyamaz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi bunlar bayağı bayağı eğleniyorlarmış o gittikleri ortamda. Düğünde gelin damat yok çok acayip geldi bana :)

   Sil
  2. Bence de.. Başka bir ülkede de gelin bar bar gezip mekandaki erkekleri öperek para topluyordu, tv de izlemiş çok garipsemiştim

   Sil
 3. Aa o daha da ilginçmiş. Hiç duymamıştım. Bize ters :)

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkürler.

back to top